z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl
04 Lip

Słowniczek

Aktor

Aktor to inaczej urządzenie wykonawcze. Jego zadaniem jest sterowanie elementem domu (np. roletą) na podstawie informacji wysłanej przez system. Aktor to słowo branżowe.

Automatyka budynkowa

To dziedzina zajmująca się projektowaniem i realizacją inteligentnych systemów samoczynnie kontrolujących funkcjonowanie obiektów przemysłowych i budynków mieszkalnych.

BMS

To z języka angielskiego building management system – czyli system zarządzania budynkiem. Jest to inne określenie na system inteligentnego budynku.

CCTV

To z języka angielskiego closed-circuit television. Jest to fachowe określenie telewizji dozorowanej, czyli monitoringu.

Czujnik

To urządzenie, które wychwytuje konkretne informacje z otoczenia i przekazuje je do odpowiedniego urządzenia, które reaguje na sygnał we właściwy sposób. Przykłady: czujnik ruchu, czujnik dymu, czujnik zbicia szyby.

Detektor

Inaczej czujnik/wykrywacz. W branży używany najczęściej na określenie czujnika gazu (detektor gazu) lub dymu (detektor dymu).

HVAC

To pierwsze litery angielskich słów: Heating, Ventilation, Air Conditioning oznaczających kolejno: ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. Mianem HVAC określa się instalację złożoną z tych 3 składników, mającą dbać o komfort cieplny użytkowników budynku.

Inteligentny dom

To nowoczesny system zintegrowanych urządzeń wewnętrznych i zewnętrznych, optymalnie zarządzający wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu spadają koszty eksploatacji obiektu, a także wzrasta poziom bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowników.

KNX

To system komunikowania się urządzeń drogą radiową lub przewodową, wykorzystywany w inteligentnych domach. Jest systemem otwartym, co zapewnia obecność na rynku wielu producentów urządzeń działających razem z KNX. System cechuje się wysokim standardem i dużą funkcjonalnością. Standard wywodzi się z Europy i wcześniej znany był pod nazwą EIB. KNX to również nazwa organizacji certyfikującej osoby zajmujące się systemem oraz dbającej o dobrą jakość działania wszystkich urządzeń z logiem KNX.

Kontaktron

To magnetyczny czujnik. Stosuje się go najczęściej do wykrywania otwartych okien, drzwi lub bram garażowych. Jest to szklana rurka z dwoma drucikami (zamontowana w futrynie), która działa razem z małym magnesem (założonym na otwieranej części okna). Jeśli magnes jest blisko jego pole magnetyczne zwiera druciki i płynie w nich prąd. Jeśli otworzymy okno magnes oddali się a druciki oderwą się od siebie. System zauważy brak prądu i rozpozna uchylone okno.

LonWorks

System/ protokół/ standard komunikowania się urządzeń. Stworzony przez firmę Echelon. Wywodzi się z USA.

Multiroom

To system nagłośnienia strefowego. Umożliwia rozsyłanie dźwięku i obrazu z jednego urządzenia do wielu pomieszczeń równocześnie. Dzięki temu film DVD włączony w salonie, oglądany może być jednocześnie w sypialni i pokoju dziecka. Multiroom pozwala także za pomocą jednego urządzenia słuchać różnej muzyki w tym samym czasie w dowolnych pomieszczeniach pod warunkiem, że znajdują się w nich głośniki.

Scena

To wcześniej ustawiony scenariusz zachowania wybranych urządzeń w danym momencie. Najczęściej w scenach biorą udział: oświetlenie, rolety oraz sprzęt AV. Scenę wywołuje się jednym przyciśnięciem klawisza. Przykłady scen:

Scena Impreza – wybrane lampy zaczynają świecić na kolorowo, wybrane zmniejszają swoje natężenie, jeszcze inne wyłączają się zupełnie; zaczyna grać muzyka; rolety opuszczają się.

Scena Kolacja we dwoje – włączone zostają tylko wybrane, kamerlnie rozstawione lampy, przyjmują poziom niskiego natężenia światła, włącza się romantyczna muzyka, rolety opuszczają się.

Scena Film – Wyłączają się wszystkie światła poza jednym o 15%-owym natężeniu, rolety zostają opuszczone, następuje wysunięcie się rzutnika z sufitu i włączenie projektora lub włącznie telewizora.

Siłownik

Jest to urządzenie stosowane w automatyce. Łączy w sobie części mechaniczne i elektryczne. Po podaniu odpowiedniego napięcia dany siłownik otwiera się lub zamyka. Może być używany do otwierania zaworów ogrzewania, do otwierania okien, do otwierania bram.

Stacja pogodowa

To zespół czujników pogodowych, które zbierają informacje na temat panujących warunków atmosferycznych. Niektóre typy czujników występujących w stacjach: czujnik opadów, czujnik wiatru, czujnik natężenia oświetlenia, czujnik zmierzchu, czujnik temperatury, czujnik kierunku opadów, czujnik ilości opadów. Stacje pogodowe integruje się z inteligentnymi domami, co pozwala lepiej zarządzać budynkiem oraz ogrodem.

System centralny

System, który opiera się na jednostce centralnej. To takie centrum dowodzenia, przez które przechodzą wszystkie komunikaty zintegrowanych urządzeń. Jeśli uszkodzeniu ulegnie jedno z owych urządzeń, system będzie działał nadal; natomiast w sytuacji awarii jednostki centralnej cała instalacja straci sporo na swojej funkcjonalności lub przestanie w ogóle działać. Awarie jednak nie zdarzają się często.

System otwarty

System, którego konstrukcja i sposób działania jest jawny, powszechnie znany. Dzięki temu każdy może stworzyć urządzenia pod taki system lub go zmodyfikować. Pozwala to na lepsze dostosowanie systemu do potrzeb użytkownika i mniejszą zależność od dostawcy/producenta. Systemami otwartymi są np: KNX i LonWorks.

System rozproszony

System, który do prawidłowego działania nie potrzebuje jednostki centralnej. Urządzenia w takim systemie komunikują się bezpośrednio ze sobą i same podejmują decyzję o swoim działaniu. Rozwiązanie takie ogranicza do minimum awarię całego systemu. Jeśli zepsuje się jedno urządzenie, pozostałe będą pracować nadal. Do systemów rozproszonych zalicza się: KNX, LON, xComfort.

System zamknięty

System, którego konstrukcja i sposób działania jest ukryty, czyli znany tylko producentowi. Tylko producent może tworzyć oprogramowanie, aktualizacje oraz urządzenia działające zgodnie z systemem. Użytkownik mocno uzależniony jest od dostawcy oraz ma mniejsze pole działania jeśli chodzi o dobór sprzętu i funkcji inteligentego domu. Systemami zamkniętymi są na przykład: LCN, XComfort, Verso, Nexo.

ZigBee

Standard (protokół) komunikowania się urządzeń drogą radiową.

© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at