z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Inteligentny dom forum – przegląd 10 forów internetowych

16 Sie
2013/08/16

Na pewnym etapie poznawania nowej dziedziny nauki lub techniki często sięgamy po fora internetowe. Szukamy w nich podstawowych informacji, pomysłów, inspiracji, a czasami rozwiązania problemów, z którymi zdążyliśmy się zetknąć. Moim zdaniem to bardzo dobry trop – fora pozwalają nam podążać utartymi szlakami naszych poprzedników, a także bezpośrednio zwrócić się o pomoc do osób bardziej od nas doświadczonych. To wszystko bez żadnych opłat i, jeśli chcemy, całkowicie anonimowo. Jak jednak odnaleźć się w tym gąszczu forów, które wyskakują nam w wynikach wyszukiwania?

Świat grup dyskusyjnych rządzi się swoimi prawami. Są mniej i bardziej popularne, lepiej lub gorzej zarządzane. Informacyjne, ukierunkowane dla początkujących w danej dziedzinie, lub z pokaźnym zbiorem specjalistycznej wiedzy dla tych bardziej dociekliwych. Chcąc uprościć eksplorację tego zakątku Internetu osobom zainteresowanym dziedziną automatyki budynkowej utworzyłem subiektywny zbiór mini-recenzji najpopularniejszych polskich forów internetowych o inteligentnych domach.

[Edit: 23.01.2015] Grupy społecznościowe

Widzimy rosnące zainteresowanie inteligentnymi domami, jednak wciąż brakuje miejsca, gdzie każdy będzie miał możliwość zasięgnięcia porady bądź wyrażenia swojej opinii w temacie domowej automatyki. By wyjść na przeciw tym potrzebom stworzyliśmy dwie społeczności, do których może dołączyć każda zainteresowana osoba.

Grupy te funkcjonują na dwóch popularnych portalach społecznościowych.

Pierwszą jest społeczność “Inteligentny dom” na Google+, do której można dołączyć tutaj: społeczność „Inteligentny dom” na Google+

Drugą zaś jest grupa specjalistów “Inteligentny dom”, na której można dzielić się opiniami oraz zasięgać porad od specjalistów działających w branży domowej automatyki. Grupa znajduje się tutaj: grupa „Inteligentny dom” na LinkedIn

1. forum KNX

http://www.knxforum.pl

Oficjalne forum o systemie KNX w Polsce. Można na nim znaleźć wiele porad zarówno dla klientów, architektów, projektantów jak i instalatorów. Dla każdej grupy osób mających styczność z tym systemem są utworzone osobne działy – nie warto się jednak tym sugerować, często istotne informacje możemy znaleźć w dziale, który początkowo by nas nie interesował. Dodatkowym plusem forum jest aktywny dział giełdy, na którym możemy pozyskać bądź sprzedać części systemu inteligentnego domu, a także znaleźć partnerów do współpracy lub zlecić wykonanie inteligentnej instalacji.

+ duża baza zebranych dotychczas informacji
+ aktywni, pomocni użytkownicy forum
+ dział giełdy
+ zbiór poradników dotyczących inteligentnych domów

czasami znalezione informacje są napisane zbyt fachowym językiem dla zwykłego użytkownika systemu

Ocena: 8/10

2. muratordom.pl

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?71-Inteligentne-instalacje-i-bezpieczeństwo

Forum to jest częścią większego, bardziej rozbudowanego forum o tematyce budownictwa. Zawiera wiele cennych informacji dla osób jeszcze budujących swoje wymarzone domy i zastanawiających się nad integracją inteligentnej instalacji. Użytkownicy forum przytaczają różne ciekawe pomysły, które można zrealizować w swoim lub klienta domu. Istotną wadą tej grupy dyskusyjnej jest brak podziału na kategorie w dziedzinie inteligentnych budynków, co utrudnia wyszukiwanie i przeglądanie już istniejących tematów.

+ szeroka tematyka forum
+ wiele praktycznych porad
+ pomocna społeczność forum

brak podziału na kategorie

Ocena: 7/10

3. elektroda.pl

http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum390.html

Forum oferuje bardzo fachową pomoc, jest ono częścią największego forum elektronicznego w Polsce. Fakt ten warunkuje jego zalety i wady – można na nim znaleźć bardzo dużą ilość rzetelnych informacji, jednak często niezrozumiałych dla osób spoza branży. Forum polecane bardziej dla architektów i bardziej zaawansowanych użytkowników inteligentnych instalacji.

+ bardzo duża społeczność
+ możliwość uzyskania fachowej pomocy
+ aktywność użytkowników forum

przeznaczone raczej dla osób zapoznanych z tą tematyką

Ocena: 7/10

4. plc-home.pl

http://plc-home.pl/forum/index.php

Forum porusza zagadnienie alternatywnego podejścia do sterowania inteligentnym domem, które odbywa się za pomocą przemysłowych sterowników PLC. Polecane dla wnikliwych architektów pragnących poznać różne drogi realizacji automatyki budynkowej.

+ duża społeczność
+ szczegółowe i rzetelne informacje w zakresie sterowania PLC…

…które dla osób niezajmujących się automatyką budynkową są raczej tylko ciekawostką

Ocena: 6/10

5. forumsep.pl

http://www.forumsep.pl/viewforum.php?f=37

Forum będące częścią oficjalnego forum Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Społeczność tej grupy dyskusyjnej jest szczególnie pomocna w zakresie problemów natury technicznej. Niestety forum ma niewielką bazę tematów ściśle w zakresie automatyki budynkowej.

+ wsparcie od osób zawodowo zajmujących się elektryką

niewielka ilość zebranych informacji na temat inteligentnych budynków

Ocena: 6/10

6. forumbudowlane.pl

http://www.forumbudowlane.pl/vf/63/0/dom-inteligentny-dom-bezpieczny

Forum bardzo podobne do forum na stronie muratordom.pl. Charakteryzuje się podobnymi zaletami do wspomnianego – zawiera praktyczne porady dla przyszłych projektantów i użytkowników inteligentnej instalacji. Ma niestety tą samą przypadłość – brak podziału na kategorie powoduje problemy z wyszukiwaniem informacji. Jego główną wadą jest bardzo mała społeczność forum i niewielka liczba dotychczas poruszonych tematów. W dość dużym stopniu jest na nim omówiony system Fibaro.

+ dużo obiektywnych informacji na temat systemu Fibaro

brak podziału na kategorie
niewielka liczba tematów i postów.

Ocena: 5/10

7. inteligentnydom.pl

http://forum.inteligentnydom.pl

Bardzo niewielkie forum w tematyce inteligentnych domów. Można znaleźć w nim najbardziej podstawowe informacje, w większości stronnicze ze względu na fakt, że forum jest sponsorowane przez jedną z działających w Polsce firm zajmujących się projektowaniem i instalowaniem ID.

+ możliwość uzyskania informacji od sponsora forum…

…które niestety są najczęściej mało obiektywne
mała aktywność użytkowników forum
bardzo niewielka liczba poruszonych tematów

Ocena: 3/10

8. budujemydom.pl

http://forum.budujemydom.pl/Dom-bezpieczny-i-inteligentny-f124.html

Forum o inteligentnych domach poruszające niewielką liczbę tematów, które zresztą w większości nie dotykają aspektów interesujących inwestorów i architektów.

9. fachowyelektryk.pl

http://www.fachowyelektryk.pl/forum/viewforum.php?f=4

Forum mocno nastawione w kierunku elektryki, bardzo szczątkowe informacje na temat IB.

10. intbud.pl

http://www.intbud.pl/forum/

Forum nieaktywne, zapełnione spamem.

Marcin Lewandowski
inż. automatyki budynkowej
specjalista ds. programowania systemów

Tags: , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at