Targi Dom Inteligentny 2013 – Najciekawsze rozwiązania

10 paź
2013/10/10

Trzy dni targów za nami. Pojawiło się na nich wielu producentów systemów inteligentnego domu, sporo było sprzętu audio/video oraz rozwiązań pozwalających sterować naszą nowoczesną instalacją. Co prawda premier światowych nie było – jeszcze nie ten kaliber imprezy :), ale odbyło się kilka premier polskich, a do tego zobaczyć można było parę robiących wrażenie produktów, mniejszych, bądź większych, które doskonale wpisują się w inteligentne systemy domowe i komercyjne.  Dla tych, którzy targów nie odwiedzili, przygotowaliśmy przegląd najciekawszych targowych rzeczy.

Ekran LEDowy na 7 x 2 m

Z pewnością uwagę większości odwiedzających przyciągał LEDowy ekran K4 pokazywany przez firmę 3Logic. Ekran miał 7,2 m długości, ponad 2 metry wysokości i 1,9 mm rozstawu pikseli. Ekran ten był pierwszy raz prezentowany w Polsce i faktycznie odznaczał się dużym poziomem szczegółowości obrazu.

ekran LED 4k dom inteligentny

Sony i rozdzielczość 4K

Koniecznie napisać należy także o projektorze 4K marki Sony. Obraz przez niego wyświetlany był niezwykły. Robiąca wrażenie głębia – tak jakbyśmy oglądali nie film, a zdjęcia zrobione wysokiej klasy aparatem, rozdzielczość 4 razy wyższa od Full HD oraz wysoka jasność obrazu (1700 lumenów ANSI), to wszystko składało się na targowy sukces Sony i Kliniki Dźwięku. Polecamy zobaczyć na żywo.

Niestety cena stanowi dużą zaporę dla zwykłych śmiertelników. Wersja podstawowa kosztuje 40 000 zł, a rozszerzona około 80 000 zł.

Szybka zmiana gniazdek na łączniki i wiele więcej

Wspomnieć też należy o nowej polskiej myśli technicznej. Firma BNT wymyśliła system Loox, który umożliwia elastyczną zamianę gniazdek na włączniki i odwrotnie oraz szybkie przestawienie, którymi lampami operuje dany włącznik. Wszystko w tradycyjnej instalacji elektrycznej bez potrzeby kucia ścian. Pozwala nam to na elastyczne zarządzanie światłem w domu, czy biurze.

Do tego rozwiązanie wyróżnia się bardzo wąską formą, można go więc zamontować w miejscach dotąd niedostępnych dla szerokich gabarytowo urządzeń. Podobno dobrze sprawdza się w profilach aluminiowych, w tynku i karton-gipsie. System zapowiada się ciekawie, pytanie tylko, jak poradzi sobie z zasilaczami impulsowymi? Czekamy na rozwój wydarzeń.

Asano – nowe podejście do multiroomu

Pierwszy raz dla szerokiej publiczności zaprezentowane zostało także asano (marki basalte) – pierwszy multiroom podłączony bezpośrednio do systemu KNX.

Co ciekawe, system asano jest całkowicie niezależny od źródeł. Nie są one wbudowane w urządzenie, a podłączane zewnętrznie. Nie musimy bać się więc, o to, że nasze wbudowane źródło, stanie się za jakiś czas nieaktualne, albo, że pojawią się nowe, które chcielibyśmy szybko włączyć do naszego systemu muzyki.

Dystrybutor multiroomu – firma SmartSpace – proponuje sterować asano z wizualizacji inteligentnego domu iSimplex.multiroom asano basalte dom inteligentny

dobry sposób na złodzieja

Do innego ze stanowisk przyciągnęła nas chmura dymu rozciągająca się nad częścią hali wystawienniczej. Okazało się, że te kłęby dymu pochodzą z komory SmokeCloak, w której prezentowana była mgła antywłamaniowa. Odwiedzający mogli wejść do małego pomieszczenia, w którym mogli przekonać się na własnej skórze, co przeżywa złodziej natrafiający na system tej duńskiej firmy. Pokaz robił wrażenie. Mgła całkowicie przesłaniała widok. Stojąc ramię w ramię z kolegą zupełnie nie mogliśmy się wzajemnie dostrzec. Podobny efekt uzyskuje się na dużych przestrzeniach.

System powszechnie stosowany w gałęzi komercyjnej, coraz częściej pojawia się w rezydencjach i domach prywatnych.

lapma frontowa od ABB

Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć na targach obecność lampy ABB przeznaczonej do montażu na froncie domu. Busch-MasterLight posiada oprócz białego światła 16 innych kolorów podświetlenia, przez co możemy wyróżnić swój dom, a także przypisać każdemu z kolorów różne stany alarmowe.

W połączeniu z czujnikiem Busch-Wächte lampa może rozświetlać się do 100%, gdy ktoś zbliża się do domu. Ma też wbudowana funkcję zmierzchu, która powoduje zapalenie się światła na poziomie natężenia 15%, gdy zacznie zapadać zmrok. Na lampie możemy bez problemu nakleić swój numer domu, aby był on widoczny dla gości odwiedzających nas wieczorem.

masterlight lapma abb - dom inteligentny

Tyle o nowościach i ciekawostkach pojawiających się na polskim rynku. Kolejne targi Dom Inteligentny za rok.

 

Tags: , , , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at