z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Tani panel dotykowy

18 Paź
2013/10/18

Ceny paneli do wizualizacji inteligentnego domu są powalające. Większość z nich, to koszt ponad 10 000 zł, nie mówiąc już o górnej granicy przekraczającej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeszcze gorzej, gdy chcemy mieć w domu kilka takich urządzeń… Znaleźliśmy rozwiązanie na ten dość palący problem – połączenie iPada z naścienną ramką. Jakie są faktyczne koszty takiej propozycji i jakie są różnice w korzystaniu z tych dwóch typów urządzeń? Odpowiedź w tym artykule.

Koszty, koszty, koszty…

Ile kosztuje panel złożony z ramki i iPada?

Na dzień dzisiejszy iPad4 z 16 GB pamięci kosztuje 2200 zł. Koszt najprostszej ramki w Apple Store to 600 zł. Jeśli chcemy zaś otoczyć nasz iPad w wysokiej klasy design, np. od basalte – cena ramki może wynieść około 1600 zł. Zatem minimalny koszt iPada i ramki, które tworzyć mają elektroniczną ramę naszej wizualizacji to 2800 zł, zaś z ramką basalte – 3800 zł.

tani panel dotykowy

Przeciwnicy takich rozwiązań bronią się, mówiąc, że to cena samej elektroniki i oprawy, pytając jednocześnie, gdzie cena wizualizacji, która w dedykowanych panelach jest już wliczona? Twierdzą, że po dodaniu tej wartości – ceny będą podobne. Czy to prawda?

Ceny wizualizacji również wykazują dużą rozpiętość na skali. Jedna z podstawowych wizualizacji Loxone kosztuje około 2 000 zł, wizualizacja iSimplexa to już 10 000 zł, podobnie z Girą, a ceny mogą być jeszcze wyższe. Czy zatem nasi oponenci mają rację? Nie do końca.

Za co i ile tak naprawdę płacimy?

Po pierwsze, wybierając podstawową wersję naszego składanego panela, uzyskamy atrakcyjną cenę 4 800 zł. Oszczędzimy więc kilka lub kilkanaście (w wypadku nabywania większej ilości) tysięcy złotych.

Po drugie w przypadku iPada i ramki za wizualizację płacimy tylko raz. Inaczej jest w panelach dedykowanych – tam wizualizacja wbudowana jest w każde urządzenie, musimy więc za to samo zapłacić kilka razy. Chcąc zamontować w domu kilka, powiedzmy trzy panele dotykowe złożone z ramki i iPada, 3-krotnie powielimy jedynie koszty ramki i iPadów, czyli nasze 2800-3800 zł, a nie, jak w wypadku paneli dedykowanych, 10 000 – 20 000 zł.

wizualizacja iSImplex tani panel dotykowy

Kolejną sprawę stanowi urządzenie, za które płacimy kupując wizualizację do iPada. Najczęściej urządzenie to, zwane Home Serverem, daje nam dostęp do wielu innych istotnych funkcji inteligentnego domu. W wypadku wspomnianego Loxone otrzymujemy urządzenie bardzo rozbudowane logicznie, które odpowiada za zarządzanie całym domem. W iSimplexie z poziomu Home Servera sterować możemy naszymi mediami, kamerami, czy systemem alarmowym. Dobrym rozwiązaniem jest też Home Server Giry.

W panelach dedykowanych Home Servery są wbudowane w urządzenie, a ich funkcjonalność jest znacznie ograniczona. Aby uzyskać ten sam efekt, który daje oddzielny Home Server, potrzebne jest dużo pracy integratora i dokupienie wielu dodatkowych urządzeń i aplikacji. Cena wzrośnie więc jeszcze bardziej.

pieniądze jednak to nie wszystko

Większy wybór urządzeń, którymi mamy sterować z panela

Wybierając iPad i ramkę mamy o wiele większe możliwości w doborze urządzeń takich jak: kamery, domofony i czujniki, które zintegrujemy z wizualizacją. Panele dedykowane często wymagają konkretnego sprzętu, najczęściej tego samego lub wskazanych producentów, czy też specjalnych bramek i aplikacji. iPad okazuje się o wiele bardziej elastyczny.

wygodny i bezawaryjny panel dotykowy

Jeżeli chodzi o wygodę użytkowania i bezawaryjność, niektóre panele dedykowane stanowią dla rozwiązań iPadowych sporą konkurencję.

Z jednej strony, iPad to urządzenie bardzo uniwersalne, nieprzeznaczone bezpośrednio do inteligentnych domów. Mamy więc łatwy i szybki dostęp do dodatkowych rzeczy, na przykład ulubionych aplikacji. Szybko sprawdzimy internet: w kuchni podejrzymy pyszne przepisy, a wychodząc z domu dowiemy się, jak dojechać w dane miejsce. Takie możliwości zapewniają nam tylko niektóre z paneli dedykowanych, np. ABB Comfort Touch, czy AMX.

Z drugiej strony panel dedykowany do inteligentnych domów jest bardziej stabilnym urządzeniem. Jego przeznaczenie motywuje bliskie zeru prawdopodobieństwo awarii. Dobrze zamontowany iPad również nie powinien sprawiać kłopotu. Prawdopodobienstwo usterki jest więc niskie, jednak nie tak bardzo, jak dla przypadku pierwszego.

A co z mobilnością? Jeden z naszych iPadów bez problemu może służyć nam jako panel przenośny. Domem możemy więc wygodnie sterować zza biurka, czy odpoczywając na sofie. Jeśli chodzi o panele dedykowane – takie działania umożliwiają na przykład urządzenia Control4, Crestron lub AMX.
panele przenośne Crestron i Control4

Estetyka a panele dotykowe

Pod względem estetyki część paneli dotykowych pozostawia sporo do życzenia, choć trzeba przyznać, że producenci coraz bardziej przywiązują wagę do wyglądu swoich produktów, więc jest znacznie, znacznie lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że panele są zazwyczaj ciężkie, posiadają małe ekrany i nieciekawy design. Od zasady tej zdecydowanie odstępują urządzenia AMX, lekkie i dobrze zaprojektowane.

panel dotykowy ścienny AMX

iPad, jak wygląda, każdy wie. Apple dba o design oraz o piękne kolory na wyświetlaczu. Dodatkowo, łatwo nadać mu luksusowy wygląd poprzez dobranie odpowiedniej ramki. Rozwiązań jest wiele.

Warto też zwrócić uwagę na szybką zmianę estetyki urządzeń elektronicznych w czasie. Jeśli okaże się, że za 5-10 lat nasz panel będzie cechował się archaicznym, przestarzałym i brzydkim obliczem, co wtedy? Czy łatwiej i taniej będzie wymienić nam tablet, czy panel dedykowany? Obstawialibyśmy jednak to pierwsze.
iPad alternatywny panel dotykowy

iPad to jednak nadal iPad

Ludzie dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy kochają urządzania Apple’a i na tych, którzy ich nienawidzą. Jeśli podpisujemy się pod grupą pierwszą – nie ma problemu :). Jeżeli opowiadamy się po stronie przeciwników takich rozwiązań, pamiętajmy, że iPad będzie nadal wyglądać i funkcjonować jak iPad nawet w bardzo luksusowej ramce.

Kolejną sprawą jest ekskluzywność, której możemy wymagać od naszego sprzętu. iPad to produkt w dużej mierze masowy, dla części z nas może więc stanowić zbyt mały wyróżnik naszego domu. Choć w tym wypadku sprawę po części może uratować odpowiednia oprawa.

W stronę użytkownika

Nowe podejście do sterowania inteligentnym domem za pomocą wizualizacji, to kolejny krok poczyniony w stronę użytkownika. Na pewno przyszłość przyniesie nam jeszcze inne, lepsze rozwiązania. Taka jest kolej rzeczy.

Z jednej strony na razie wydaje się, że połączenie ramki i iPada stanowi znakomitą alternatywę dla drogich i ciężkich paneli dedykowanych. Alternatywę znacznie tańszą oraz bardzo wygodną i prostą w codziennym użytku.

Z drugiej jednak strony, niektóre panele bronią się sporą funkcjonalnością i bezawaryjnością. Dla niektórych z nas ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść tego typu rozwiązań jest też to, że nie wyglądają one jak iPad, co czyni je bardziej luksusowymi.

Co więc wybrać?

Jeżeli planujemy zakup więcej niż jednego panela z wizualizacją do sterowania naszym domem, iPady lubimy lub przynajmniej nam nie przeszkadzają, a luksus urządzenia nie jest dla nas najwyższym priorytetem – dobrym rozwiązaniem będą iPady łaczone z ramkami.

Schody zaczynają się. gdy jesteśmy osobami nieprzepadającymi za Applem oraz wysoko cenimy luksus. Tu wyjścia są dwa, każde z nich uzależnione od naszego stosunku do ceny. Jeżeli jesteśmy gotowi wydać na panele kilkadziesiąt tysięcy złotych (np. AMX, ABB) – panele dedykowane będą dla nas lepsze. Jeżeli natomiast chcemy bardziej zoptymalizować koszty – zastanówmy się nad trzecim wyjściem.

Trzecie wyjście – koncepcja łączona

Koncepcja ta zakłada połączenie ze sobą obu rozwiązań. Co to znaczy? W centralnym miejscu domu, np. w salonie lub hallu, montujemy wyróżniający się, stabilny panel dedykowany, a w pozostałych pomieszczeniach zakładamy iPady z ramką. Co zyskujemy? Opymalizujemy koszty, zachowujemy dużą funkcjonalność oraz estetykę (dwa ostatnie punkty dotyczą tylko niektorych modeli paneli dedykowanych, zazwyczaj tych droższych).

Dla tych z nas, którzy lubią luksus i jednocześnie są przedsiębiorczy, taka koncepcja wydaje się być warta uwagi.

Tags: , , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at