z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Mobotix Q24 – jedna kamera, 360 stopni obrazu

06 Mar
2013/03/06

Dziś chcielibyśmy przedstawić kamerę, przed którą trudno jest cokolwiek ukryć :). Panoramiczny widok na wszystko co dzieje się DOOKOŁA w jednym momencie, szczegółowe pokazywanie twarzy, czy nagrywanie dźwięku to tylko niektóre jej zalety, których próżno szukać u większości kamer dostępnych na rynku. Nadająca się zarówno do wielkich budynków publicznych, przemysłowych i komercyjnych, jak i do dużych domów prywatnych. Jeśli myślisz o systemie monitoringu, koniecznie poznaj jej możliwości.

Mobotix Q24 – kamera z wielkimi możliwościami

Niewątpliwie największą zaletą kamery jest jej zasięg monitorowania. Dzięki niej mamy dostęp do panoramicznego widoku 360 stopni w jednym momencie! Jak możemy obserwować taki obraz? Wyświetla się on albo w trybie koła, gdyż jest to kamera hemisferyczna (najlepiej wyobrazić to sobie, jakbyśmy patrzyli z góry na jakieś pomieszczenie za pomocą tzw. rybiego oka), albo w postaci czterech pól, które łącznie przedstawiają cały monitorowany obszar.

mobotix q24 inteligentny domDzięki takiemu polu widzenia kamerze, a więc i nam, nie umknie żaden szczegół. Nie ma zatem szans, żeby ktoś przeszedł przez nią niezauważony.

Istnieje również możliwość wyświetlania obrazu w poczwórnym trybie Quadview. Ustalamy 4 strefy, które kamera ma obserwować, zastępujemy więc jedną kamerą cztery, które byłyby nam do takiego zastosowania potrzebne.

Co ciekawe, zapis wydarzeń może uaktywniać się również w zależności od wykrycia ruchu w ściśle określonym obszarze: np. gdy ktoś pojawi się w oknie, czy po drugiej stronie płotu.

Duże możliwości obrazu

Kamera posiada liczne funkcje analizy obrazu np.: możliwość zliczania ilości osób przechodzących przez wyznaczany obszar, czy sprawdzanie najbardziej uczęszczanych ścieżek w biurowcu, czy galerii handlowej.

Ponadto Mobotix Q24 daje duże możliwości ustawień parametrów obrazu. Skonfigurować możemy: jasność, barwę, ekspozycję, balans bieli, korekcję szumów i wiele wiele innych.

Jeśli chodzi o rozdzielczość kamery, dostępne mamy dwie opcje: kolorową 2048×1536 (3 MEGA) oraz monochromatyczną 1289×960 (1 MEGA). Rozdzielczość taka pozwala na dostrzeżenie charakterystycznych szczegółów twarzy, czy numerów tablic rejestracyjnych.

mobotix q24 inteligentny dom dzwiek

Nie tylko obraz, ale i dźwięk!

Kamera posiada wbudowany mikrofon i głośnik, co jest niezwykle rzadkie jeśli chodzi o monitoring. Możliwość zapisywania ścieżki audio to wielkie udogodnienie w razie wypadku bądź włamania, znacznie ułatwiające poznanie przyczyn zdarzenia, zamiarów obserwowanych osób, czy udowodnienie winy.

Głośnik natomiast czyni z Mobotixa kamerę potrafiącą mówić. Jak wykorzystać tę jej specyficzną umiejętność? Można na przykład ustawić w niej opcję komunikatów. Gdy kamera otrzyma od urządzenia zewnętrznego informację o pożarze, z głośników wydobędzie się dźwięk ostrzegający wszystkich o zaistniałej sytuacji.

Nie musisz przeglądać godzin materiału, wracasz do interesujących Cię zdarzeń kiedy tylko chcesz

Dzięki temu, że kamera włącza nagrywanie w momencie wykrycia ruchu w swoim polu widzenia, lub w przypadku odpowiedniego poziomu hałasu, unikasz sytuacji, gdzie kamera bezwiednie nagrywa godziny niepotrzebnego materiału. Owocuje to później szybkim i wygodnym przeglądem interesujących Cię wydarzeń.

Do tego cały nagrany materiał zapisywany jest na zewnętrznym dysku kamery. Nie ma więc przeszkód by zgrać z niego interesujące Cię dane i powracać do nich w przyszłości.

mobotix q24 inteligentny dom

Nagrywa nawet gdy system ulega awarii

Mobotix Q24 posiada wbudowaną pamięć wewnętrzą SD 4GB. Mimo, że pamięci tej nie jest dużo, stanowi ona doskonałą ochronę dla ciągłości nagrywania, w wypadku gdy nastąpi uszkodzenie zewnętrznego serwera. Jest to więc swojego rodzaju pamięć awaryjna zabezpieczająca nas zarówno przed wypadkami losowymi, jak i przed celowym działaniem włamywacza.

Podglądasz obraz zdalnie

Dzięki połączeniu kamery z protokołami telefonicznymi VOIP i SIP, Mobotix Q24 potrafi połączyć się z Twoim telefonem, by powiadomić Cię o niepokojących wydarzeniach, jak również daje możliwość podglądu obrazu na Skypie. Wiesz więc co dzieje się na Twojej posesji będąc w pracy, na zakupach, czy na wakacjach.

Integralna z inteligentnym domem

Kamerę można zintegrować z innymi urządzeniami domowymi, co znacznie poprawi jakość ochrony budynku. Np. wykrycie na terenie posesji osoby niepożądanej uruchomi alarm, mruganie światłami oraz zasunięcie wszystkich rolet.

Jeszcze kilka ważnych rzeczy

Kamera jest zasilana tym samym kablem, którym odbywa się przepływ informacji, co oznacza, że nie będziesz musiał kłaść dodatkowych przewodów. Zabieg taki trzeba niestety wykonać w przypadku większości tego typu urządzeń.

Posiada obudowę o wysokiej klasie odporności IP65 z możliwością montażu dodatkowej obudowy wandaloodpornej.

Sterowanie kamerą odbywa się za pośrednictwem komputera lub iPada.

mobotix q24 wandaloodporna

Mobotix Q24 z wandaloodporną obudową

Jakie wady ma Mobotix Q24?

Jak większość kamer tego typu, MobotixQ24 słabo wpisuje się w koncept architektoniczny budynku oraz w jego estetykę. Jest duży, toporny i, mówiąc oględnie, niezbyt ładny. Wszystko dlatego, że wywodzi się z zastosowań przemysłowych, gdzie nie zwraca się uwagi na tego rodzaju rzeczy.

mobotix q24 obudowa montazowa

Mobotix Q24 wraz z obudową do montowania na ścianie

 

Tags: , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at