z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Inteligentny ogród. Część III: Ogród, który robi wrażenie

24 Lip
2014/07/24

Inteligentny ogród posiada wiele możliwości pełniących funkcje estetyczne, zwiększające atrakcyjność wizualną ogrodu.

Przedstawiamy kilka przykładów funkcji, które zrobią wrażenie na każdym z waszych gości, a mieszkańcom znacznie umilą chwile spędzone w swoim ogrodzie.

Wodne efekty

Na początek można wymienić tu efekty świetlne na fontannie, które dodatkowo sterowane są zdalnie. Tak samo zautomatyzować można inne atrakcje wodne (bicze wodne, rurki, grzybki dziecięce). Można też pokusić się o inteligentny basen o którym już kiedyś pisaliśmy.

Oświetlenie dla fontanny

Efekty świetlne na fontannie (źródło: smarthomefurniture.com)

Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu

Ciekawym rozwiązaniem jest również kino letnie w ogrodzie. Dzięki projektorowi zainstalowanemu na dachu domu można na specjalnie ustawionej ścianie wyświetlać filmy z odtwarzacza znajdującego się w budynku. W ciepłe dni oglądanie telewizji jest o wiele przyjemniejsze (i zdrowsze), kiedy przebywamy na świeżym powietrzu.

Kino w ogrodzie

Kino w ogrodzie (źródło: wsalonie.pl)

Podobnie jest w przypadku altanki z kuchnią letnią, która na lato staje się głównym miejscem spożywania posiłków. Automatyczne markizy będą się opuszczać w przypadku zbyt dużego słońca, zaś wieczorem, kiedy robi się trochę zimniej, załączy się specjalne ogrzewanie pozwalające na komfortowe korzystanie z letniej kuchni.

Kuchnia letnia w ogrodzie

Kuchnia letnia w ogrodzie (źródło: jakubgardner.pl)

Bardzo funkcjonalną opcją jest również tworzenie scen przeznaczonych dla ogrodu. Na przykład po wybraniu sceny „Impreza w ogrodzie” zostaje wywołana scena świetlna w ogrodzie oraz w domu. W słoneczny dzień rozwija się markiza, zaś na tarasie zostaje włączona muzyka. Dodatkowo, na czas trwania imprezy załącza się blokada harmonogramu podlewania ogrodu (do rana dnia następnego), dzięki czemu mamy pewność, że nasi goście nie zostaną przypadkowo oblani.

Już nie musisz kosić trawy

O nasz ogród zadbają również inteligentne kosiarki, które samodzielnie skoszą trawę, dzięki czemu w ogrodzie będziemy mieć zawsze ładnie wyglądający trawnik. Taka kosiarka dba również o kondycję trawnika poprzez rozrzucanie drobnych ścinków trawy, pełniących funkcję nawozu.

Inteligentna kosiarka Bosch

Inteligentna kosiarka Bosch (źródło: elektronarzedziowy.pl)

Inteligenty ogród to mnóstwo możliwości

Obecna technologia pozwala na realizację wielu ciekawych projektów, o których kiedyś można było tylko pomarzyć. W artykule w dużej mierze opisaliśmy funkcje, z którymi sami mieliśmy do czynienia. Jednak z pewnością jest jeszcze wiele ciekawych możliwości, które można wykorzystać w inteligentnym ogrodzie.

Wszystko zależy od pomysłów inwestora bądź architekta, a także potrzeb jakie wynikają z posiadania ogrodu. Inteligentny ogród wykorzystać można zarówno w kierunku zwiększania bezpieczeństwa, naszego komfortu i wyręczenia w jego pielęgnacji czy w końcu inteligentny ogród może służyć jako ozdoba naszego domu, posiadająca wiele ciekawych i nowoczesnych efektów, które na każdym zrobią wrażenie.

Chętnie usłyszymy jakie Wy macie pomysły na wykorzystanie inteligentnych rozwiązań w ogrodzie, zachęcamy więc do komentowania artykułu.

Sprawdź inne części:
Część I: Podstawowe funkcje
Część II: Bezpieczeństwo

Tags:
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at