z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

7 czynności, które wykona za Ciebie inteligentny dom (cz. 2)

26 lip
2012/07/26

Dziś pokażemy, co może zrobić za nas inteligentny dom, sterując wentylacją, oknami, prądem i ogrodem. Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu: 7 czynności, które wykona za Ciebie inteligentny dom.

4. Sterowanie wentylacją

Rano, po obudzeniu się w dusznym otoczeniu (co już samo w sobie nie jest przyjemne) zrywamy się z łóżka, aby otworzyć okno. Wreszcie wpada świeże powietrze. W inteligentnym domu wstawać nie musimy. Budzimy się zawsze w komfortowych warunkach (co przecież dobrze wpływa na nasze samopoczucie). Wszystko to dzięki wentylacji, która przez cały czas dba o odpowiedni poziom świeżego powietrza we wnętrzach naszego domu.

Wentylacja spełnia również rolę chłodzącą budynek. Gdy w domu temperatura osiągnie zbyt wysoki poziom, inteligentny system sam uruchomi odpowiedni poziom wentylacji. Przy tym skupi się na osiągnięciu jak najlepszego efektu – zrobi to w jak najkrótszym czasie lub przy zużyciu jak najmniejszej ilości energii. Nie dość, że uruchomi wentylację za nas, to zrobi to jeszcze efektywnie.

5. Otwieranie i zamykanie okien

Mimo posiadania wentylacji, okna jednak czasem otwieramy :). Niestety często zdarza się, że zapominamy je później zamknąć… A tu za oknami zima. Ogrzewanie szaleje, a cała płynąca z niego energia ucieka na zewnątrz. Albo inny przypadek: wyruszyliśmy właśnie na spotkanie ze znajomymi i w środku drogi zawracamy, by zamknąć okno znajdujące się na parterze. Przypuszczam, że takie sytuacje spotkały nie jeden raz każdego z nas.

W inteligentnym domu taki stan rzeczy nie ma racji bytu :). Weźmy znów przypadek zimowy. Co robi inteligentny system? Powiadamia nas o otwartym oknie oraz o stratach energetycznych, które są z tym związane, lub sam zamyka okno (jeśli mamy zamontowane na nim siłowniki). W przypadku pozadomowym inteligentny dom powiadomi nas o niedomkniętych oknach, podczas uzbrajania alarmu lub sam je zamknie (jeśli posiadamy siłowniki :)).

6. Sterowanie prądem

„Zapomniałeś wyłączyć z prądu żelazko? Od dziś nie musisz się tym przejmować! Inteligentny dom zrobi to za Ciebie.” – oto sztandarowy przykład większości firm integrujących systemy automatyki budynkowej. Pomimo tego, że ID już wkrótce do wyłączania żelazek nie będzie potrzebny (producenci tego podstawowego dla nas sprzętu sami wprowadzają rozwiązania, mające na celu samowychładzanie się powierzchni prasującej), przyda się do wyłączania urządzeń domowych w innych sytuacjach.

Coraz więcej mówi się o stratach energetycznych jakie emitują urządzenia pozostawione w stanie czuwania. Uważa się, że gdyby każdy z nas wyłączał całkowicie przynajmniej połowę urządzeń domowych do atmosfery dostałoby się ponad 1 mln ton CO2 mniej. Nie mówiąc już o kilkuset złotych oszczędności rocznie (jeśli takich urządzeń mamy wiele). Inteligentny dom automatycznie będzie odcinał prąd w gniazdkach, do których podłączony jest taki sprzęt. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy mnóstwo czasu i energii, ale też zadbamy o środowisko naturalne.

Oczywiście zdalne wyłączanie urządzeń takich jak żelazko, również mocno ułatwi nam życie :).

7. Podlewanie ogrodu

Inteligentny dom podleje za nas ogród, pozwalając  nam w naszej zielonej przestrzeni zająć się tym, co naprawdę kochamy. Co więcej, system dopasuje dawkę wody do wymagań roślin.  Możliwe jest to dzięki czujnikom wilgotności gleby zamontowanym w podłożu. Wysyłają one informacje o stanie ziemi do systemu, a ten dobiera odpowiednią do uzyskanych danych ilość wody. Ogród podlewany będzie również podczas naszej nieobecności w domu.

Zaprezentowane 7 czynności nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości przerzucania naszych zadań na dom. To tylko najważniejsze przykłady. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Pamiętajmy, że dzięki takim rozwiązaniom możemy zaoszczędzić do 40-50% czasu, który poświęcaliśmy dotąd na wykonanie tego typu domowych zadań.

Tags: , , , , , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at