z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Od czego zależy cena inteligentnego domu?

20 Cze
2012/06/20

Zapewne chodząc po stronach inteligentnych domów nieraz natknąłeś się na przykładowe wyceny. Zapewne też zwróciłeś uwagę na różnice cenowe podane w tabelach. Skąd się wzięły? Dlaczego tak trudno podać wartość przykładowego ID? I dlaczego na wielu stronach kwestie cenowe są zupełnie pomijane, skoro interesują one każdego klienta? Zobacz.

Dlaczego nikt nie podaje stałej ceny za inteligentny dom?

Cena inteligentnego domu zależy od wielu czynników, które w każdej wycenie przyjmują inne wartości, toteż trudno podać ją jedną i stałą. Jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego niektórzy w ogóle nie podają cen ID na swoich stronach www. Od czego więc zależy cena?

Poniżej przeczytasz co wchodzi w skład szacunków w wycenach tych przykładowych i tych, które dotyczą Twojej instalacji, abyś świadomie mógł je porównywać.

Rodzaj i standard systemu oraz urządzeń

Na rynku istnieje kilkanaście systemów inteligentnego domu, każdy z nich jest tańszy lub droższy (Czym różnią się systemy znajdziesz tutaj). Podobnie jest z doborem urządzeń, z tą różnicą, że jest ich znacznie, znacznie więcej. Wybrać możesz urządzenia lub system o wyższym standardzie, możesz też zdecydować się na coś skromniejszego. Kombinacji jest niesamowicie wiele. Stąd między innymi biorą się tak duże rozbieżności cenowe w tabelach, które widziałeś.

Funkcjonalność

Kolejnym ważnym czynnikiem mocno wpływającym na cenę jest funkcjonalność systemu. Zapewne domyślasz się, że za instalację obsługującą tylko podstawowe opcje inteligentnego domu (np. oświetlenie, ogrzewanie, rolety), zapłacisz znacznie mniej, niż za pakiet standardowy, czy rozbudowany, w którym znaleźć możesz Multiroom, czy monitoring. Sprawdź zatem, jakie opcje wzięli pod uwagę twórcy wyceny, którą przeglądasz.

Wielkość obiektu

Zwróć uwagę również na to, że na cenę inteligentnego domu wpływa wielkość budynku. Im większy obiekt tym więcej urządzeń w nim się zakłada, a to oczywiście podbija cenę. Dlatego też każda dobrze zrobiona wycena powinna posiadać wymiary budynku, dla którego takową się tworzy.

Trudność programowania

To nic innego jak skomplikowanie kupowanej przez Ciebie instalacji. Aby zaprogramować niektóre z urządzeń, integrator musi poświęcić więcej czasu, niż na inne. Tego czynnika jednak nie uwzględnia się zazwyczaj w przykładowych wycenach, gdyż taka wycena pokazywać ma koszt samego systemu i urządzeń.

Zauważ więc, że ceny podane w przykładowych wycenach zależą od standardu urządzeń jaki przyjmują jej twórcy oraz od funkcjonalności i wielkości obiektu.

Tags: , , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at