z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Inteligentne szyby – standard przyszłości

16 Lip
2012/07/16

Nowoczesność puka do naszych okien. Już niedługo zapomnimy o roletach, markizach, czy żaluzjach. Skuteczniejsze i wygodniejsze okazują się bowiem inteligentne szyby. Czym są? Jakie posiadają atuty? Dlaczego mówi się w ich kontekście o wysokiej energooszczędności? I w jaki sposób zwiększą Twój komfort użytkowania domu/biura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Czym są inteligentne szyby?

Przejrzystość szyby powoduje dostęp promieni słonecznych do pomieszczeń, co prowadzi do nagrzewania wnętrz, zwłaszcza w sezonie letnim. Do niedawna trzeba było z tego powodu inwestować w zewnętrzne zabezpieczenia przed słońcem, tj. rolety, żaluzje czy markizy.

Obecnie innowacyjne rozwiązania pozwalają nam na sterowanie przejrzystością samej szyby okiennej i umożliwiają dopasowanie jej właściwości optycznych do warunków panujących na zewnątrz. Daje to efekt dobrej widoczności przy znacznym zredukowaniu odblasków oraz nagrzewania się pomieszczeń.

Energooszczędna technologia

Koszty użytkowania budynku są w dużej mierze uzależnione od stopnia jego izolacji cieplnej. Wymóg ogrzewania w zimie oraz włączania klimatyzacji w lecie powoduje, że utrzymanie optymalnej temperatury staje się naszym głównym wydatkiem. Inteligentne szyby to innowacyjne rozwiązanie na rynku, którego celem jest optymalizacja zużycia energii w budynkach przy zachowaniu maksimum komfortu dla użytkowników.

Nie będą potrzebne już dodatkowe, kosztowne sposoby ochrony przed słońcem. Regulowanie stopnia zmiany barwy szyby możliwe jest w 5-ciu stopniach, zaś przy pomocy jednego sterownika możliwe jest zarządzanie aż trzydziestoma szybami jednocześnie. Możemy zredukować energię promieniowania słonecznego wpadającego do wnętrza aż do 88%.

Widok dopasowany do własnych preferencji

Inteligentne szyby mogą zmieniać barwę niezależnie od godziny czy pory roku. Przepływ energii oraz natężenie światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia może być indywidualnie dopasowywane do naszych potrzeb za pomocą zewnętrznego sterownika. Podczas słonecznych dni wystarczy nacisnąć przycisk, aby spowodować, że szyba stanie się błękitna. Zapewni to nie tylko komfortowe oświetlenie oraz redukcję nagrzewania się pomieszczenia, lecz również wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie oraz zwiększy komfort – zarówno w domu jak i w miejscu pracy.

Do sterowania zmianami zabarwienia szyby wystarczą dwa przyciski. Dla tafli szklanej o powierzchni 1 m2 proces zabarwienia trwa około 15 minut. Proces ten przebiega w całkowitej ciszy i nie rozprasza nas podczas wykonywania codziennych zajęć. Inteligentne szkło pozwana na łatwe regulowanie ilości przechodzącego światła. To rodzaj nowoczesnej żaluzji o wyjątkowym komforcie użytkowania.

Nowoczesne budownictwo

Inteligentne okna można zainstalować dosłownie wszędzie. Świetnie sprawdzają się w niewielkich rozmiarów budynkach jak i w biurowcach. Dodatkowo inteligentne szyby mogą występować zarówno jako szklenie pojedyncze jak i w połączeniu z dowolnym panelem szkła (szkło kuloodporne, szkło ognioodporne itd.).

10 argumentów w zastosowaniu inteligentnych szyb

  1. Komfortowy klimat w pomieszczeniach (wnętrza chłodne latem, ciepłe zimą).
  2. Nie ograniczany przez nic widok na zewnątrz, przy każdych warunkach pogodowych.
  3. Idealne rozwiązanie konstrukcyjne w ekologicznych domach z naturalną wentylacją.
  4. Możliwość zrezygnowania z nieestetycznych, zewnętrznych rolet oraz żaluzji.
  5. Znacząca redukcja kosztów klimatyzacji.
  6. Efektywne wykorzystanie ogrzewania słonecznego w okresie zimowym.
  7. Znacząca redukcja odblasków.
  8. Umożliwia integrację z systemami zarządzania budynkiem.
  9. Zwiększona izolacja dźwiękowa oraz ochrona przed promieniami UV
  10. Możliwość łączenia z dowolnymi panelami szkła.

Jak to działa?

Zmiana właściwości optycznych szyby opiera się na jej warstwowej budowie. Pomiędzy tafle szklane umieszczona została nano-powłoka elektrochromowa, dzięki której możemy w płynny sposób zmieniać zabarwienie szyby przy pomocy niewielkiego impulsu elektrycznego. Pole elektryczne powoduje przepływ jonów pomiędzy elektrodami, co w konsekwencji powoduje zmianę barwy szkła oraz redukuje przepuszczalność promieni słonecznych.

Zespół Inteligentne-Szyby
www.inteligentne-szyby.pl

Tags: , , , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at