z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Gdy wyłączy się prąd…

30 paź
2012/10/30

Co dzieje się z inteligentnym domem, gdy zabraknie prądu? To pytanie nurtuje prawie każdego, kto ma zamiar zainstalować inteligentny system we własnych czterech ścianach. Tu znajdziesz na nie odpowiedź.

Co dzieje się z domem gdy zabraknie prądu

Inteligentny dom to instalacja elektryczna, wyłącza się zatem w przypadku odcięcia zasilania. Przewaga inteligentnego budynku nad instalacjami tradycyjnymi polega jednak na tym, że na takie wypadki w inteligentnych domach przygotowane są dla użytkownika specjalne scenariusze, określające zachowanie systemu. Możemy zażyczyć sobie włączenie zasilania awaryjnego bądź nie. Możemy określić, które urządzenia mają pracować dalej, a które nie. Wszystko zależy od nas.

Możliwości zasilania awaryjnego

Pierwszą z możliwości jest wyposażenie instalacji w UPS (Uninterruptible Power Supply), czyli inaczej mówiąc zasilacz awaryjny. Ma on zapewnić nam podtrzymanie prądu na taki czas, abyśmy zdążyli samodzielnie wyłączyć inteligentny dom lub aby włączył się agregat prądotwórczy, zapewniający nam poprawne działania systemu.

UPS przydaje się również w sytuacjach chwilowego zaniku prądu, gdyż dzięki niemu urządzenia mogą pracować bezpieczne, a my nie będziemy musieli przerywać swoich zajęć, nie odczuwając nagłego odcięcia zasilania.

Drugim rozwiązaniem są agregaty. Mają one za zadanie podtrzymywać przepływ prądu, tak abyśmy mogli normalnie korzystać z inteligentnego domu. Długość pracy takiego agregatu zależy oczywiście od ilości paliwa, w jaką jest wyposażony. W sytuacjach awaryjnych zapewni on nam  zachowanie pełnej funkcjonalności systemu lub działanie tylko opcji podstawowych – to zależy już od jego wielkości oraz od naszych potrzeb.

System alarmowy a brak prądu

Systemy alarmowe i biometryczne wyposażone są we własne akumulatorki, które podtrzymują działanie urządzeń w sytuacji, gdy zasilanie zewnętrzne zostaje odcięte. Zachowujemy zatem cały czas odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz łatwość zarządzania obiektami posiadającymi czujniki biometryczne.

Jak działa dom gdy prąd powraca

Opcji jest wiele. Urządzenia mogą powrócić do swoich czynności sprzed odcięcia zasilania lub mogą się wyłączyć. Możemy też określić zachowanie dla każdego z nich osobno. Tu też wiele zależy od nas samych.
Tags: , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at