eHome od Komputer Świata

28 sie
2014/08/28
Okładka Focusa maj 2014
W zeszłym miesiącu Komputer Świat wydał publikację eHome, która poświęcona jest tematyce inteligentnych domów, domowej elektronice oraz nowoczesnym technologiom przeznaczonym do domu.

W artykule przedstawiamy, o czym piszą redaktorzy Komputer Świata oraz dzielimy się naszymi wrażeniami dotyczącymi publikacji eHome.

Oczekiwania

Kiedy usłyszeliśmy pierwszy raz o pojawieniu się eHome spodziewaliśmy się publikacji opisującej zasady działania inteligentnego domu, tłumaczącej czym on naprawdę jest, prezentacji różnych systemów… Mówiąc jednym słowem myśleliśmy o poradniku dotyczącym inteligentnych domów.

Po lekturze możemy powiedzieć, że eHome poradnikiem inteligentnych domów nie jest, co oczywiście nie jest stwierdzeniem negatywnym. Po prostu treści w nim zawarte nie dotyczą wyłącznie branży inteligentnych domów czy też automatyki, a poruszają tematykę bardziej ogólną, związaną z nowymi technologiami przeznaczonymi dla domu.

Czyli o czym jest eHome?

No właśnie, czego więc dotyczy publikacja Komputer Świata? Odbiorcy mogą w eHome znaleźć głównie informacje dotyczące nowych urządzeń oraz rynkowych trendów, testy rozwiązań przeznaczonych dla poszczególnych pomieszczeń w domu (np. kuchnia, salon, łazienka itd.), a także prezentacje oraz testy gadżetów, które ułatwiają życie domowników.

Poza tym w części początkowej została przedstawiona ogólna idea inteligentnego domu i jego funkcjonowania, jednak zabrakło tam wielu elementów, chociażby przedstawienia innych rozwiązań niż bezprzewodowe.

Co o inteligentnym domu?

Część dotycząca idei inteligentnego domu skupia się wyłącznie na rozwiązaniach bezprzewodowych. Fakt ten może być nieco mylący dla osób pierwszy raz mających styczność z tego typu rozwiązaniami. Czytelnik może pomyśleć, że tak naprawdę w przypadku inteligentnego domu liczą się tylko rozwiązania bezprzewodowe, zaś przewodowe to jedynie problem i niepotrzebny wydatek.

Dodatkowo widać lekką stronniczość autorów, jeśli chodzi o bezprzewodową technologię ZigBee, która w eHomie zajmuje ok. 80% treści poświęconej systemom. Dla nas w tym miejscu zabrakło obiektywizmu. Mimo, że inne technologie bezprzewodowe także zostały pokazane, to jednak opisano je dość zdawkowo i pominięto urządzenia do nich przeznaczone.

Bezprzewodowe bardziej masowe

Dlaczego redakcja wybrała wyłącznie rozwiązania bezprzewodowe? Naszym zdaniem wybór był prosty, z tego względu, że takie rozwiązania są dostępne dla szerszej grupy odbiorców, są w powszechnej opinii tańsze i łatwiejsze w instalacji. Publikacją zainteresuje się więc potencjalnie większa grupa odbiorców.

Poza tym Redakcja Komputer Świata przez eHome chciała pokazać, że nowoczesne i inteligentne może być zarówno kilkupokojowe mieszkanie, willa czy pojedynczy pokój, a to łatwiej pokazać jest na przykładzie rozwiązań bezprzewodowych.

Nasze zdanie na temat rozwiązań bezprzewodowych możecie poznać tutaj. Według nas takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się właśnie w małych mieszkaniach, czy domach już skończonych, gdzie mieszkańcy automatyzować chcą niewiele. Jednak swoim klientom nie proponujemy tej technologii w domach dopiero budowanych, czy też w przypadku dużych inwestycji, na których jakość i stabilność jest głównym wyznacznikiem doboru rozwiązań oraz urządzeń. Po prostu z doświadczenia wiemy, że stabilność i pewność systemów przewodowych stoi na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku rozwiązań bezprzewodowych.

Dlatego też uważamy, że skupienie się tylko na jednym rozwiązaniu jest piętą Achillesową eHome.

Gadżety

Największą część publikacji zajmują opisy oraz testy różnego rodzaju urządzeń przeznaczonych do domów oraz mieszkań. Całość przedstawiona jest w bardzo przejrzysty sposób, ponieważ gadżety podzielone są według rodzaju domowych pomieszczeń.

Czytając eHome możemy więc poznać nowoczesne multimedialne rozwiązania do salonu, przydatne i innowacyjne urządzenia kuchenne, technologiczne trendy przeznaczone do sypialni, czy wygodne gadżety wykorzystywane w łazienkach. To oczywiście nie wszystko, ponieważ redaktorzy opisali także ciekawe rozwiązania dedykowane dla pokoju dziecięcego, garażu czy chociażby ogrodu.

Dodatkowo, duża część z opisanych w eHome urządzeń została poddana testom, które podpowiadają czytelnikowi, które z urządzeń najlepiej będzie odpowiadać jego potrzebom. Całość jest opisana w ciekawy i przystępny sposób. Treść szczególnie przypadnie do gustu „gadżeciarzom” i fanom nowinek technologicznych – to właśnie oni powinni być wniebowzięci mnogością rozwiązań i nowości.

Nie zabrakło również kilku krótkich poradników dotyczących między innymi bezpieczeństwa w domu czy też oszczędzania energii, jednak zajmują one znacznie mniej miejsca niż wspomniane wyżej opisy oraz testy.

Czy warto zaopatrzyć się w eHome?

Nasze wrażenia po lekturze eHome pokazują, że warto sięgnąć po tę publikację, mimo pewnego braku obiektywności, jeśli chodzi o systemy inteligentnego domu. Całość prezentuje się ciekawie. Komputer Świat postarał się przedstawić nowoczesne rozwiązania technologiczne dla domu pod kątem każdego domownika, więc wszyscy powinni znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dodatkowo mnogość przedstawionych rozwiązań może być źródłem inspiracji nawet dla osób, które już mieszkają w inteligentnym domu.

Nas cieszy fakt, iż powstają publikacje związane z inteligentnymi domami. Świadczy to o tym, że temat staje się coraz bardziej popularny. Mamy nadzieję, że Komputer Świat nie poprzestanie na jednym wydaniu, oraz że w kolejnych numerach pojawią się informacje o rozwiązaniach innych niż tylko te bezprzewodowe.

Wszystkie wykorzystane we wpisie zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.komputerswiat.pl/czasopismo/najnowsze-numery/2014/07/ehome.aspx

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at