Dlaczego „inteligentny dom” w Orange nie jest inteligentnym domem?

17 gru
2013/12/17

Ostatnio na Wirtualnej Polsce ukazał się artykuł przedstawiający ofertę inteligentnego domu w sieci Orange: Inteligentny Dom – bezpieczny jak nigdy dotąd. Co od razu rzuca się w oczy to fakt, iż artykuł skupia się jedynie na funkcjach bezpieczeństwa w domu, podkreślając możliwość jego mobilnej kontroli, oraz tego, co się w nim dzieje… i to wszystko. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić czy oferta Orange rzeczywiście dotyczy inteligentnego domu, poprzez porównanie jej możliwości do możliwości jakie oferuje inteligentny dom w pełnym tego słowa znaczeniu.

Kluczowe cechy inteligentnego domu

Definicja inteligentnego domu mówi, że:

Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. System inteligentnego budynku nie powinien wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku.
Źródło: wikipedia

Reakcja domu podstawą

Zauważmy, że z całej definicji inteligentnego domu oferta Orange posiada jedynie element czujników, których w ofercie znajdziemy sześć:
- czujnik zalania
- czujnik ruchu
- czujnik otwarcia drzwi i okien
- czujnik dymu
- przełącznik do gniazdka
- miniczujnik otwarcia drzwi i okien

I na tym kończy się podobieństwo „inteligentnego domu” Orange do jego prawdziwej wersji, ponieważ brakuje tu najważniejszego elementu, który sprawia, że dom staje się inteligentny czyli podkreślonej w przytoczonej definicji możliwości reagowania na zmiany zachodzące w domu.

Oferta Orange zapewnia użytkownikowi systemu jedynie informację o tym, iż coś się wydarzyło w danym pomieszczeniu (w zależności jaki czujnik jest w domu zamontowany). Z kolei inteligentny dom oprócz wykrycia danego zdarzenia oraz poinformowania o nim potrafi również odpowiednio na nie zareagować, i to nie tylko w kwestii bezpieczeństwa ale również może reagować na zmiany warunków pogodowych czy też wybór zaprogramowanej sceny.

Możliwość informowania smsem o zdarzeniu w domu posiadają także systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) oferowane przez wiele firm ochroniarskich. Z samą informacją użytkownik nic nie może zrobić nawet przy pomocy swojego smartfona, resztę czynności musi już wykonać osobiście.

Na przykład korzystając z podstawowej oferty Orange możemy wybrać czujnik zalania, dzięki czemu w razie problemu otrzymamy informację sms, że zalewa nam pomieszczenie, w którym czujnik został zamontowany. Sam czujnik niestety nie odetnie dopływu wody by zapobiec większym szkodom, więc sami będziemy musieli się tym zająć.

Prawdziwy inteligentny dom z kolei, oprócz możliwości wykrycia zdarzenia posiada możliwość reagowania na nie. Dlatego jeśli wykryje przelewającą się wodę w pomieszczeniu nie tylko nas o tym poinformuje, ale również odłączy dopływ wody. Tak samo w przypadku wykrycia dymu otworzy okna w danym pomieszczeniu czy też włączy zraszacze przeciwpożarowe.

Bez integracji nie ma kontroli

Kolejną ważną cechą inteligentnego domu, której nie posiada oferta Orange jest integracja wszystkich instalacji znajdujących się w domu. „inteligentny dom” Orange nie integruje domowych instalacji a raczej odpowiada tylko za tę odpowiedzialną za bezpieczeństwo.

W ofercie zawarta jest informacja, że „możesz podczas swojej nieobecności zdalnie włączać/wyłączać światło oraz wszelkie urządzenia podłączone do przełącznika”. Jednak trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że chodzi jedynie o te światła, które są podłączone do przełącznika, czyli specjalnego gniazdka, dlatego też możliwość zdalnej kontroli świateł ogranicza się tylko do różnego rodzaju lamp i lampek podłączonych do gniazdek. Zapomnijmy więc o sterowaniu głównym oświetleniem, nie mówiąc już o zdalnym sterowaniu ogrzewaniem, roletami czy też oknami.

Jeden czujnik to za mało

W ofercie Orange podstawowy zestaw składa się z centrali oraz jednego wybranego czujnika. Istnieje jednak możliwość dokupienia innych urządzeń do naszego zestawu, koszt jednego to średnio 220zł. Jednak należy pamiętać, że zakupienie po jednym urządzeniu z każdego rodzaju nie zapewnia nam pełnej ochrony domu.

Co to oznacza? Weźmy na przykład czujniki otwarcia drzwi i okien – by czuć się w pełni bezpiecznie należałoby je zainstalować w większości okien oraz przynajmniej w drzwiach wejściowych. Tak samo może być z miernikami do gniazdka czy też czujnikami ruchu. By korzystać więc z pełni możliwości oferty Orange trzeba by było zakupić co najmniej po kilka z niektórych czujników co w sumie wiązałoby się z kosztem rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Tak naprawdę wybierając „inteligentny dom” w Orange płacimy tylko za samo powiadomienie, że coś się w domu wydarzyło, resztę czynności musimy wykonać sami. To tak jakbyśmy posiadali telefon na który można do nas dzwonić jednak my nie możemy z niego dzwonić do nikogo.

Dom bezpieczniejszy, ale nie inteligentniejszy

Oferta Orange jest na pewno ciekawą propozycją dla osób, które głównie myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa w domu a także ludzi pragnących posiadać kontrolę nad tym, co się w ich domu dzieje podczas ich nieobecności. Nie jest to jednak oferta dla tych, którzy chcą korzystać z inteligentnego domu z pełnią możliwości oraz korzyści, jakie daje nie tylko w sferze domowego bezpieczeństwa.

Inteligentny dom w kwestii bezpieczeństwa oferuje dużo większe możliwości, oraz z pewnością daje użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku oferty „inteligentny dom” w Orange. Dlatego zanim zdecydujesz się na którąś z opcji, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i czy ta oferta na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Poczuj różnicę

Reakcja na zdarzenia

Zdarzenie „Inteligentny dom” w Orange Inteligentny dom
Zalanie pomieszczenia - wykrywa zalanie w danym pomieszczeniu,
- informuje użytkownika o zalaniu,
- wymaga samodzielnego odcięcia dopływu wody
- wykrywa zalanie w danym pomieszczeniu,
- informuje użytkownika o zalaniu,
- inteligentny dom odcina dopływ wody w pomieszczeniu
Wykrycie ruchu - wykrywa ruch w strefie objętej ochroną - wykrywa ruch w danej strefie,
- reaguje na ruch w zależności od przypisanej opcji (może np. włączyć światło, muzykę, alarm, zamknąć zamki)
Wykrycie otwarcia okna bądź drzwi - informuje smsem bądź mailem o otwarciu okna bądź drzwi - informuje o otwarciu okna bądź drzwi,
- jeśli wykryje otwarte okno, wywołujące spadek temperatury poniżej określonego poziomu, automatycznie je zamyka,
- włącza alarm i wezwie agencję ochrony, jeżeli ktoś wejdzie do domu nie rozbrajając go
Wykrycie dymu - informuje o pojawieniu się dymu w pomieszczeniu,
- wymaga reakcji użytkownika by pozbyć się zagrożenia
- informuje o pojawieniu się dymu w pomieszczeniu,
- jeśli wykryje dym automatycznie otwiera okna,
- może włączyć zraszacze przeciwpożarowe

Możliwości

„Inteligentny dom” w Orange Inteligentny dom
Możesz podczas swojej nieobecności zdalnie włączać/wyłączać światło oraz wszelkie urządzenia podłączone do przełącznika W inteligentnym domu możesz zdalnie kontrolować nie tylko urządzenia i światła podłączone do specjalnych przełączników, ale wszystkie instalacje zawarte w systemie. Dzięki temu sterujesz również głównym oświetleniem, a także możesz zdalnie kontrolować ogrzewanie, okna, drzwi, rolety, bramy itp.
Wiesz kiedy otworzyły się drzwi lub okna W tym przypadku nie tylko wiesz kiedy ktoś otworzył drzwi lub okna, ale możesz także ustalić, jak system ma reagować na takie zdarzenia (np. włączy alarm).
Możesz zdalnie monitorować co robi Twoje dziecko lub niania, która się nimi opiekuje Monitoring nie tylko pozwala Ci sprawdzać, co dzieje się w danym pomieszczeniu. Zintegrowany z alarmem włączy go, jeśli w polu jego widzenia znajdzie się niepożądany gość.
Optymalizujesz koszty zużycia energii. W ofercie Orange możesz jedynie wyczytać zużycie energii ze specjalnego urządzenia i ewentualnie wyłączyć urządzenie, by zmniejszyć zużycie energii. Inteligentny dom sam optymalizuje zużycie energii na podstawie Twoich wytycznych np. automatycznie dostosowuje ogrzewanie do panujących warunków, reguluje natężenie światła na podstawie poziomu naświetlenia domu, czy też sam wyłącza światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.
Tags: ,
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at