z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

7 czynności, które wykona za Ciebie inteligentny dom

14 Lip
2012/07/14

Pomyśl ile czasu poświęcasz na codzienne czynności takie jak: podnoszenie rolet, otwieranie i zamykanie okien, zarządzanie temperaturą, czy podlewanie ogrodu? Wyobraź sobie, że prawie 50% tego czasu możesz przeznaczyć dla siebie – na dodatkową pracę lub na relaks. Dziś prezentujemy 3 z 7 czynności, które dom wykona za Ciebie.

1. Sterowanie światłem

Inteligentny dom służy nie tylko do wyłączania niezgaszonych przez nas świateł (choć często jest wyłącznie z tym kojarzony), inteligentny dom oferuje o wiele więcej świetlnych możliwości, które oszczędzą nasz czas.

Ciekawą funkcją jest zarządzanie scenami. Dotychczas, aby stworzyć w danym pomieszczeniu romantyczny nastrój włączaliśmy wybrane punkty oświetleniowe i ręcznie ustawialiśmy poziom ich natężenia. W inteligentnym budynku wystarczy jedno wciśnięcie klawisza. W momencie możemy także zamienić przyciemniony salon kinowy, w imprezową salę taneczną podświetloną kolorowymi lampkami RGB – co szczególnie przydaje się gdy wpadają znajomi. Wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni.

Podobnie można aranżować oświetlenie ogrodu. Ustawiamy w systemie kilka kreacji, by później jedynie włączać tę, na którą akurat mamy ochotę. Ogród pozostaje zawsze ciekawy, a my oszczędzamy swój czas. :)

Inteligentny dom umożliwia sterowanie WSZYSTKIMI lampami znajdującymi się na terenie posesji z dowolnego jej miejsca. Dom nie wymaga już od nas wstawania z sofy, bądź wygodnego fotela, gdy chcemy zmienić poziom oświetlenia, bo akurat skończyliśmy oglądać film i mamy ochotę poczytać książkę. Wieczorem wszystkie światła wyłączymy wygodnie leżąc w swym łóżku. Funkcja ta przydaje się szczególnie gdy mamy małe dzieci, które lubią zasypiać przy zapalonej lampce.

2. Sterowanie roletami i markizami

Poranne wstawanie, upał na zewnątrz, oślepiające światło słoneczne, wyjście do pracy, oglądanie filmu, zapadający zmrok, pójście do spania – wszystkie te sytuacje związane są z podnoszeniem lub opuszczaniem przez nas rolet. Wymaga to nie tylko czasu i sporego wysiłku (chyba, że mamy rolety elektryczne), ale i nierzadko obejścia całego domu. Inteligentny dom proponuje dwa rozwiązania problemu.

Pierwszy polega na zarządzaniu wszystkimi roletami z jednego urządzenia sterującego. Mamy ochotę na seans filmowy – wystarczy jeden przycisk, by zasunąć wybrane rolety; postanawiamy nagle podnieść je w całym domu – nie ma problemu.

Drugim rozwiązaniem jest całkowita automatyzacja procesu podnoszenia i opuszczania rolet. Rano, o wybranej przez nas godzinie, podniosą się same, a gdy zamkniemy za sobą drzwi wychodząc do pracy same zasłonią okna. Podobnie wieczorem, kiedy inteligentny dom „zauważy”, że zapada zmrok, czy gdy nasłonecznienie w danych pomieszczeniach będzie zbyt duże. My nie będziemy musieli robić nic. :)

Markizy natomiast, dzięki stacji pogodowej, same rozwiną się, gdy nasłonecznienie przekroczy pożądany przez nas poziom oraz zwiną, gdy zacznie wiać porywisty wiatr.

3. Zarządzanie temperaturą

Inteligentne ogrzewanie sprawia, że zawsze przebywamy w pomieszczeniach o optymalnej temperaturze. Nie musimy więc tracić czasu na ustawianie najkorzystniejszej temperatury w domu – system zrobi to sam, zgodnie z danymi mu wcześniej wytycznymi.

Temperatura będzie dostosowywać się do tego co robimy. Automatycznie obniży się, gdy wyjdziemy z domu, by wzrosnąć gdy do niego powrócimy. Nie musimy nawet podchodzić do panela. Dodatkowo możemy ustawiać różny poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach, z dowolnego miejsca w domu. Uważamy, że u dzieci w pokoju jest zbyt chłodno? Nie odrywając się od wykonywanych czynności w kilka sekund sprawimy, że temperatura w ich pokoju zacznie się podnosić.

Inteligentny dom nie wykona za nas wszystkiego, jednak mocno ułatwi nam zarządzanie domem, odciążając nasz umysł oraz oszczędzając naszą energię i czas.

Poznaj 4 kolejne czynności, które inteligentny dom może wykonać za Ciebie.

Tags: , , , , , , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at