z pasją tworzymy dla Ciebie bloga. na codzień realizujemy inteligentne domy fdtech.pl

Lampy oparte na zimnej katodzie

21 Wrz
2012/09/21

Dziś odkrywamy tajemnice lamp fluorescencyjnych, w których zastosowana została zimna katoda. W artykule opiszemy ich stopień odporności, możliwości, żywotność, stopień poboru energii oraz działanie. Za podstawę tekstu przyjęliśmy lampy włoskiej firmy Antrox, która dostarcza tego typu rozwiązania już od 20 lat.

antrox zimna katodaLampy elastyczne

Lampy Antrox są ciekawym rozwiązaniem dla architektów i inwestorów, którzy chcą stworzyć oświetlenie w pełni dostosowane do projektowanej przestrzeni. Lampy oparte na zimnej katodzie mogą bowiem przyjmować dowolny kształt i wzór, a długość jednej części osiągać może od 30 cm do 3 m.

Ponadto lampy są w pełni ściemnialne, a białe światło przybierać może różne temperatury barwowe, co ilustruje zdjęcie obok. Takie rozwiązanie doskonale więc sprawdza się w galeriach, muzeach, czy wystawach sklepowych – gdzie barwa światła białego ma duże znaczenie przy odbiorze oglądanego przedmiotu.

Co szczególnie ważne z naszego punktu widzenia, lampy Antrox wsółdziałają z wszelkimi systemami automatyki budynkowej dostępnymi na rynku.

Lampy trwałe i energooszczędne

To co jeszcze wyróżnia na rynku lampy oparte na zimnej katodzie, to ich żywotność osiągająca aż 100.000 h. U schyłku żywotności lampy, istnieje możliwość wymiany samych elektrod, co zapewnia brak niepotrzebnych odpadów szklanych. Oświetlenie oparte na zimnej katodzie zużywa też mniejszą ilość energii w porównaniu do zwykłych lamp katodowych.

antrox zimna katoda

Lampy odporne

Lampy Antrox możemy zainstalować w pobliżu źródeł wody i w miejscach o wysokiej wilgotności bez dodatkowej ochrony. Są one odporne na deszcz, fale morskie (również pod względem zasolenia), nieoczekiwane chwilowe zanurzenia. Nie mogą być jednak zakładane pod wodą na stałe.

Ponadto zimne katody są niezwykle odporne na wibracje mechaniczne. Toteż świetnie nadają się do instalacji na stacjach kolejowych, mostach, jachtach etc.

Jeśli chodzi o rozpiętość temperatur w jakich pracują lampy Antrox, wynosi ona od -40°C do +70°C bez potrzeby używania dodatkowych urządzeń podgrzewających. Zatem doskonale sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych.

Zimne katody można montować w pomieszczeniach, gdzie rozpraszanie ciepła może być trudne. Nieustanne włączanie i wyłączanie, błyski i różnego rodzaju gry świetlne, nie wpływają na ich żywotność.

antrox zimna katoda

Zimna katoda – co to znaczy?

Lampa oparta na zimnej katodzie emituje mniejsze ilości ciepła niż zwykła lampa fluorescencyjna. Stąd jej nazwa. :) Najlepiej zobrazować to porównaniem ze zwykłą świetlówką.

W zwykłej świetlówce (lampie fluorescencyjnej) katoda i anoda, które wytwarzają napięcie elektryczne, znajdują się blisko siebie oraz połączone są drucikiem przez który płynie prąd (elektrony).

Poruszające się elektrony pobudzają znajdujący się w lampie gaz do promieniowania, czego ostatecznym skutkiem jest wydzielenie światła widzialnego. Nas interesuje owy drucik. Stale płynący przez niego prąd bardzo go rozgrzewa, emitując przy tym sporą ilość ciepła.

świetlówka schemat

Natomiast w „zimnej katodzie” – katoda i anoda znajdują się po przeciwległych stronach lampy, bez jakiegokolwiek połączenia, a przestrzeń między nimi wypełnia gaz.

Prąd dopływający do katody nie może bezpośrednio dostać się do anody, wytwarza on więc bardzo wysokie napięcie. To wysokie napięcie zaczyna jonizować znajdujący się w lampie gaz, który promieniując zaczyna świecić.

Jak widzimy, nie ma tu elementu powodującego silne nagrzanie lampy – dlatego też ten typ nazywa się zimną katodą, choć tak naprawdę trochę ciepła zawsze musi wydzielić (jednak o wiele mniej niż w zwykłej świetlówce).

zimna katoda antrox

zimna katoda. 5 lamp różnej długości. Anoda i katoda znajdują się naprzeciw siebie.

http://www.antrox.net/
http://el-it.pl

Tags: , , ,
© Copyright - Dom Inteligentny Blog - Wordpress Theme by Kriesi.at